Lékaři z Česka i zahraničí sdíleli nejnovější poznatky v léčbě střevních zánětů a chirurgické léčbě
Ve dnech 21. a 23. září 2023 se v prostorách hotelu Duo a kliniky ISCARE uskutečnil mezioborový kongres, cílený na pokroky v medikamentózní a chirurgické léčbě Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy.
Nový formát konference vznikl spojením dvou odborných akcí, tradičního sympozia Biologická léčba IBD, který pořádá pravidelně od roku 2008 prof. MUDr. Milana Lukáš, CSc., AGAF, společně s mezioborovými Pracovními IBD dny, které pořádá MUDr. Zuzana Šerclová od roku 2015.
Sloučením obou odborných akcí vznikl nový koncept kongresu, jehož hlavní cílem je v širším rozsahu a ve větší komplexnosti informovat o téměř turbulentních změnách v diagnostice a především v léčbě těchto autoimunitních onemocnění. Hlavní organizátoři kongresu by do budoucna rádi zachovali atraktivitu setkání pro gastroenterology, chirurgy a další specialisty, pečující o nemocné s IBD. Součástí kongresu byly nejen přednášky, ale také live-prezentace zajímavých IBD kazuistik. Kongresu se zúčastnilo také několik renomovaných českých i mezinárodních expertů na problematiku chirurgie a biologické léčby IBD.
Třetí a závěrečný den kongresu pokračoval praktickou částí, kdy jednotliví lékaři specialisté měli možnost se účastnit v prostorách kliniky ISCARE ultrasonografického a workshopu chirurgie PACD. Celodenní ultrasonografický workshop pod názvem „Využití ultrasonografie v diagnostice a monitorování IBD“, se konal za podpory společnosti Janssen-Cilag, s.r.o. a byl určen gastroenterologům, kteří se zabývají problematikou IBD, a to nejen v centrech biologické léčby. Přednosta kliniky prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc., AGAF, zahájil úvodní část workshopu a navázal přednáškou na téma Biologická léčba IBD. Přednáška představila nejnovější poznatky a výsledky klinických studií týkající se biologické léčby. Teoretickou i praktickou část workshopu vedly zkušené lékařky, MUDr. Naděžda Machková, MUDr. Dana Ďuricová, Ph.D., MUDr. Katarína Mitrová, Ph.D., které díky svým dlouholetým zkušenostem a praxi v sonografii střeva mohou své poznatky předávat dalším lékařům z celé České republiky. Během praktické části workshopu se zúčastnění přesunuli na sonografické sály, kde si pod vedením našich lékařek měli možnost individuálně vyzkoušet vyšetření u celkem dvanácti pacientů s IBD diagnózou.
Ultrasonografie střeva je v poslední době velice přínosnou metodou nejen u pacientů s Crohnovou chorobou, ale i u ostatních střevních onemocnění. Zvláště pro svou neinvazivnost, dostupnost a výpovědní hodnotu je velice pohotovou metodou jak v první linii diagnostiky, tak i v rámci dlouhodobého sledování pacientů s chronickým onemocněním, jakým je např. Crohnova choroba či ulcerózní kolitida.
Celodenní praktickou část chirurgického workshopu vedly zkušené lékařky, MUDr. Zuzana Šerclová a MUDr. Aneta Tremerová. Tématem workshopu byla chirurgická léčba perianální formy CN (PACD).
Celý den byl věnován hlavně perianálním píštělím, dále také skin tags, ulceracím a fisurám. Fistulace při PACD jsou většinou komplexní, tzn. jsou v zásadním vztahu ke sfinkterům. Chirurgická léčba musí být ke sfinkterům co nejvíce protektivní, cílem léčby je obnovení a dále zachování co nejvyšší kvality života, včetně plně zachované kontinence.
Na kurzu měli účastníci možnost nejen pozorovat, ale také asistovat celé spektrum operačních výkonů u pacientů s fistulující formou perianální choroby. Jednalo se o výkony ve všech fázích léčby včetně eradikace píštělí. Zároveň byla diskutována i konzervativní léčba, společný postup multidisciplinárního týmu je totiž v léčbě klíčový. V programu byli i 3 pacienti podstupující léčbu mesenchymálními kmenovými buňkami, což je moderní miniinvazivní metoda eradikace píštěle. Tato metoda je rezervována pro vysoce specializovaná pracoviště, ISCARE je jedním z mála center, kde pacienti léčbu mohou podstoupit.
Reportáž z celého kongresu si můžete prohlédnout ve fotogalerii.