Moderní technologie a nejnovější poznatky v léčbě střevních zánětů
Ve dnech 4. – 5. dubna 2024 proběhl v pražském hotelu DUO první oficiální IBD kongres. Akce se zúčastnilo celkem 250 odborníků především z řady gastroenterologů, proktochirurgů, IBD sester a také zástupců farmaceutických firem. Na dvoudenní kongresová jednání navazovaly dva celodenní workshopy zaměřené na léčbu perianální Crohnovy nemoci a střevní ultrazvuková vyšetření, které se konaly v Klinickém a výzkumném centru ISCARE. V průběhu kongresových jednání vystoupily také odborníci ze Slovenské republiky a také tři zahraniční hosté z Německa a z New Yorku. Multidisciplinární spolupráce při řešení komplikovaných pacientů se střevními záněty je v současné době nezbytnou podmínkou efektivní a komplexní péče o tyto nemocné. Součásti kongresu byly také satelitní sympozia, na kterých byla představena nová terapie, která se v léčbě pacientů s ulcerózní kolitidou a Crohnovou nemocí bude uplatňovat již v krátké budoucnosti. Velký ohlas mělo především satelitní sympozium firmy Eli Lilly, která uvádí novou biologickou léčbu ze skupiny anti-IL23 mirikizumab. Vedle pokroků v medikamentózní terapii byly prezentovány a široce diskutovány také nové techniky a přístupy v chirurgické léčbě, laparoskopickým přístupem nebo využitím robotické chirurgie.
Součástí IBD kongresu byl již tradičně celodenní chirurgický workshop s tématem perianální Crohnovy nemoci. Účastnici měli možnost seznámit se s širokým spektrem ošetření pacientů zejména s perianálními píštělemi. Nejprve proběhl krátký teoretický úvod, dále následovala diskuze anamnéz jednotlivých pacientů s důrazem na klíčové momenty konzervativní i chirurgické terapie. Účastníci asistovali všechny operační výkony, od vyšetření v celkové anestezii s prvotním ošetřením, včetně drenáže abscesu, přes redrenáže až po eradikaci píštěle. Z eradikačních metod byla prezentována metoda advancement flap. Díky celému spektru pacientů měli účastníci možnost nejenom si osvojit principy ošetření, ale také se naučit zhodnotit aktuální stav pacienta a zejména jeho připravenost k definitivnímu ošetření – eradikaci píštělí.
Celodenní ultrasonografický workshop byl určen gastroenterologům, kteří se zabývají problematikou IBD, a to nejen v centrech biologické léčby. Teoretickou i praktickou část workshopu vedly zkušené lékařky, které díky svým dlouholetým zkušenostem a praxi v sonografii střeva mohou své poznatky předávat dalším lékařům z celé České republiky. Během praktické části workshopu se zúčastnění přesunuli na sonografické sály, kde si pod vedením lektorek měli možnost individuálně vyzkoušet vyšetření u celkem dvanácti pacientů s IBD diagnózou. Ultrasonografie střeva je v poslední době velice přínosnou metodou nejen u pacientů s Crohnovou chorobou, ale i u ostatních střevních onemocnění. Zvláště pro svou neinvazivnost, dostupnost a výpovědní hodnotu je velice pohotovou metodou jak v první linii diagnostiky, tak i v rámci dlouhodobého sledování pacientů s chronickým onemocněním, jakým je např. Crohnova choroba či ulcerózní kolitida.
Reportáž z celého kongresu si můžete prohlédnout ve fotogalerii.